4 rady ke snížení výdajů a ekologičtější domácnosti

Položte si otázku: „Kolik utratím měsíčně za „potřebné“ věci?“

Není to málo, nemýlím-li se. Jen osobní spotřeba je nákladná. Od oblečení a jídla až k hygieně. Šampón, kondicionér, sprchový gel/ mýdlo, zubní pasta, pěna na holení, krém …Kde máme prací prostředek, aviváž, jar, čistící prostředek na tohle, tamto a támhlencto. Vše stojí fůru peněz a kde na to má člověk stále brát, aby nekradl.

Pojďme si projít rady, co vám pomohou ušetřit přírodu a několik stovek korun měsíčně.

  1. Čistící prostředky

Není potřeba kupovat drahé čistící prostředky plné chemikálií. Když se ohlédneme pár stovek let do minulosti, v obchodech nevidíme žádné různorodé značky čistidel plných vůní citrónové trávy nebo santalového dřeva. Stojí tam pouze ocet. Zkuste jím vyčistit koupelnu nebo umýt zem. Komu vadí octová vůně, může sáhnout po octu jablečném nebo vinném, který zanechává přirozenou vůni čistoty. Vyčistěte jím i ucpané odpady nebo dokonce vyperte prádlo. Prádlo má vonět ryzí čistotou. A vy máte vonět po oblíbeném parfému, který nepřebíjí vůně aviváže.

  1. Hygienické potřeby

Bylinky tu byly, jsou a budou. Jejich nevyužívání je až zarážející. Vyrobte si vlastní zubní pastu z kokosového oleje, sody, skořice,máty a stévie. Umyjte si vlasy jablečným octem s vodou. Natrhejte si kopřivy na louce a udělejte si přeliv na vlasy. Nebo si pro tentokrát nekupujte drahý peeling na obličej a smíchejte třtinový cukr s citrónovou šťávou. Máme možnosti k neomezenému vzdělávání a experimentování. Dejte průchod tvořivosti. Říkáte-li si, že na takové věci nemáte čas. Existuje spousta obchodů se skutečně přírodní kosmetikou, která je levná a šetrná k přírodě.

  1. Jídlo

Ušetřit na jídle nemusí nutně znamenat jíst každý den čínskou polévku z kauflandu za 3,90 Kč. Máte-li zahradu či jiné prostory není nic jednoduššího a levnějšího než si pěstovat zeleninu a ovoce doma. Ne každý takové možnosti ovšem má. Když jdete do obchodu, přemýšlejte nad tím, co kupujete a kdy to kupujete. Snad každý supermarket se snaží v pozdních večerních hodinách zbavit posledních kousků ovoce, zeleniny, pečiva, salátů a tak snižují ceny. Můžete v nich pak narazit na mrkve za 1,90kč kilo nebo čerstvý špenát 500g za devadesát haléřů. A to je sakra rozdíl od původní ceny. Jestli bydlíte ve městě, zajděte si na večerní procházku do obchodů. Ne jen že ušetříte za jídlo, ale uděláte něco i pro své zdraví. Hlavně nebuďte líní doma vařit. V porovnání s jídlem z fastfoodu nebo restaurací, když si doma uvaříte, bude útrata nula, nula nic.

  1. Oblečení

Móda, móda, móda. Zdá se, že to platí více než kdy předtím. Každý se stará o to, aby byl co nejvíce „cool“ a měl značkové oblečení. Víte co je cool? Jít do second handu a koupit si tam značkové oblečení za pár kaček co už nikdo nechce. Cool je, když máte hromadu oblečení, v kterém už nechodíte a vytvoříte z něj nové podle vaší představivosti. Nejsme na světě proto, aby nám někdo určoval, co máme nosit. Není třeba nechat se zlákat nejnovějšími trendy. K čemu je koupit si drahé oblečení, které do měsíce už nebude v kurzu. Navíc móda se neustále vrací, každý chce šokovat svým stylem. Takže ať na sobě budete mít starou džínovou bundu po mámě nebo novou z H&M nikdo krom vaší peněženky nepozná rozdíl.