Jak odstranit skvrny na látce

Na trhu je k dostání velké množství čistících prostředků. Než však chemické přípravky použijete, pokuste se čistit běžnými prostředky, které máte k dispozici doma.

Prádlo ponořte do studené nebo vlažné vody. Pokud se jedná o skrvny od jídla, je dobré látku namočit do vroucí vody. Na skvrnu nasypeme trochu suchého baroxu nebo prací prášek. Velmi účinná a ekologická je i jedlá soda. Vše zalijeme vroucí vodou a pak provedeme máchání. Někdy se stane, že skvrna nezmizí. Vetřete do prádla trochu pracího prášku. Prádlo poté vyperte.

Skvrny od rtěnky je třeba odstranit co nejdříve. Zbytky rtěnky odstraníte nožem. Namočte si hadřík a ponořte ji do čistícího přípravku. Hadříkem lehce nanášejte přípravek na špinavé místo. Pokud je hadřík špinavý, zkuste čistit jiným koncem hadříku.

Skvrny od krve odstraníte namočením do studené vody. Krev z oblečení po odmočení většinou zcela zmizí. Oblečení je dobré pověsit na slunce, protože sluneční paprsky také účinkují na odstranění skvrn od krve.

Pokud máte polité oblečení od červeného vína, ihned nasypte na skvrnu sůl a nechte ji na oblečení působit. Sůl nasákne do sebe stopy po červeném víně. Po skvrně na oblečení nezbyde žádná památka.

Máte na oblečení skvrny od propisovacích tužek nebo fixu? Použijte na skvrny denaturovaný líh. Pozor! Nepoužívejte však na acetátové, triacetátové nebo nylonové látky.