Není na světě bylina, aby na něco nebyla – měsíček lékařský

Není na světě bylina, aby na něco nebyla – Měsíček zahradní

Bylinku s vědeckým názvem Calendula officinalis známe spíš pod názvy pampalík, nehtík nebo umrlčí květ. U nás se bylinka odpradávna pěstuje a potkat jí můžeme i zplanělou. Existuje několik forem měsíčku, všechny ale mají oranžové květy a stejné léčivé účinky, proto se nemusíme snažit je od sebe rozeznávat. Měsíček patří mezi bylinky reagující na počasí, proto jsou-li květy ještě po sedmé hodině ranní uzavřené, můžeme očekávat během dopoledne déšť.

Sběr

Od června až do podzimu, kdy měsíček odkvétá, sbíráme květy. Používají se jak květy s kalichem, tak i bez kalichu. Měsíček sbíráme pouze za slunného počasí a sušíme ve stínu. Usušený měsíček snadno přejímá vzdušnou vlhkost, proto je vhodné uskladněnou bylinku jednou za čas přesušit.

Použití

  • Spasmolytické účinky (uvolňuje křeče hladkého svalstva)
  • Povzbuzuje sekreci žluči
  • Působí protizánětlivě na pokožku

Čaj z měsíčku lékařského je velice účinný u zánětlivých stavů. Napomáhá při léčbě gynekologických obtíží a reguluje menstruaci. Zmírňuje také křeče trávicího ústrojí a příznivě působí i na další zažívací potíže. Pije-li se pravidelně, pročišťuje krev, pomáhá při poruchách krevního oběhu a upravuje činnost srdce. Užívání odvaru na vymývání očí zlepšuje ostrost vidění. Odvar lze také použít na omývání zanícených nebo těžce se hojících ran a vředů. Velice známá je měsíčková mast, která pomáhá při léčbě pooperačních jizev, omrzlin i spálenin a také kožních plísních. Lze s ní také ošetřovat nehtová lůžka. Šťáva z čerstvých květů měsíčku podporuje léčbu bradavic a svrabu.

Pěstování

Měsíček není náročný na pěstování, proto je na českých zahradách velice rozšířený. Často je pěstován jako okrasné rostlina a jeho široké léčivé využití je spíš přehlíženo, což je velká škoda. Měsíček nevyžaduje speciální světelné podmínky, pokvete na slunku i ve stínu. Vyséváme ho v dubnu přímo na venkovní záhon, semínka mírně zasypeme. Za sucha měsíček zaléváme. Pokud budeme rostlinku zaštípávat, poroste krásně rozvětvená.

Rozkvetlý měsíček lékařský
Rozkvetlý měsíček lékařský