Správně vymalovaný pokoj je základ!

Už jste se konečně dočkali a dostali jste možnost si vymalovat pokoj podle vašich představ? Nebo chcete udělat radost vašim dětem a udělat pro ně pohodlnou a útulnou místnost, ve které se budou cítit dobře? Než začnete rovnou se změnou, měli byste se seznámit s pár typy, podle kterých byste se měli řídit, abyste s vaším výsledkem byli spokojení a váš pokoj byl opravdu tou místností, do které budete chodit relaxovat a ve které budete rádi trávit svůj volný čas.
 

Výběr barvy!

Je velmi důležité si vybrat správnou barvu vašeho pokoje, která vám bude sedět, jelikož barva neovlivní jen vzhled místnosti, ale bude také ovlivňovat vaše chování a náladu.

  • V první řadě se musíte správně rozhodnou pro koho je pokoj určený a co v něm daný člověk bude dělat! Jinak totiž vypadá pokoj pro malé děti, jinak zase pro studenty. Menší děti májí rády pohádkové barvy nebo barvy připomínající jejich oblíbené sladkosti. Naopak studenti, kteří se často učí, a potřebují klid, by měli volit klidné barvy, nijak křiklavé.
  • Další věc, na které záleží, je zvolení barvy podle velikosti a rozměrů pokoje.
  • Velmi důležité je také zvolit barvy podle velikosti slunečního světla, které vám proudí okny dovnitř.

Důležité faktory!

  1. Koukneme se na to z optické stránky. Velikosti pokoje sice nezměníme, ale dá se velmi ovlivnit naše vnímání prostoru. Obecně tmavší barvy na nás působí uzavřeněji, méně veselé a proto nám vizuálně zmenšují věci. Když máme například vysoký strop, velkou místnost tak bychom měli takové barvy volit. Naopak, když nemáme tu možnost mít velký pokoj a je účelem pokoj trochu zvětšit, je potřeba volit světlé, otevřené barvy, které nám místnost otevírají a opticky zvětšují.

  2. V druhé řadě bychom si měli vybrat správnou teplotu barvy, která už působí i na naši psychickou stránku. Každý člověk má rád jinou barvu a nelze obecně říci, která barva je pro vás vhodná. Studené barvy, mezi které patří například modrá, šedá, zelená, nás mají ve snaze uklidňovat, působí na nás chladně. Lze se nám dobře soustředit a dobře odpočívat. Teplé barvy jako jsou pro nás červená, oranžová, žlutá a jejich další podoby, na nás působí vyzývavě a budí v nás emoce. Chladné barvy se hodí do místností, ve kterých se potřebujeme soustředit a přemýšlet, ale teplé se hodí do místností, kde rádi trávíme čas společně s přáteli a hrajeme různé hry.

  3. Dalším faktorem, kterým bychom se měli řídit je umístění našeho pokoje, respektive oken v závislosti na slunečním svitu. Záleží na velikosti oken a na umístění se světovými stranami. Čím více slunečního světla proudí dovnitř, tím méně ostrá barva by měla být. Měli bychom tedy volit nějakou trochu tmavší barvu. Zabráníme tím zbytečným bolestem hlavy a neklidu. 

Vybrat vhodnou barvu tedy není až tak jednoduché, jak se nám na první pohled může zdát a její správná volba je docela důležitá! Teď už si stačí koupit lepicí pásku, igelit, odsunout nebo zakrýt nábytek. Vhodné je také odmontovat zásuvky pro profesionálnější provedení, nezapomeňte ale vypnout elektřinu. Stěny ometeme a odstraníme nečistoty. Je dobré si koupit speciální pastu na zarovnání případných dolíčků. Na co bychom také neměli zapomínat je vhodný penetrační nátěr, který nám vytvoří ty správné podmínky pro nanesení barvy a ušetří nám případné komplikace. Lze ho také smíchat s trochou barvy, kterou budeme natírat, pro lepší efekt.

Není úplně jednoduché zvolit barvu tak, aby splňovala všechny požadavky, a proto si volte barvu, která je takovou „zlatou střední cestou“. Pokud se bojíte barvu vybrat samy, určitě není problém se poradit s designovými specialisty, kteří vám pomohou!